Prawidłowe mycie zębów

szczoteczka

Jeśli uważasz, że prawidłowo szczotkujesz zęby, sprawdź jakie są najczęściej popełniane błędy i przekonaj się, czy sam ich nie popełniasz. Po pierwsze, według badań, Polacy zbyt krótko myją zęby. Szczotkowanie tradycyjną szczoteczką powinno trwać trzy minuty, jednak wielu ludzi nawet nie wytrzymuje jednej pełnej minuty, w dodatku robią to niedokładnie wykonując jednocześnie inne czynności.

Wpływa to oczywiście niekorzystnie na nasze zęby, gdyż są niedokładnie doczyszczone. Aby tego uniknąć, może ustawić sobie stoper, albo podzielić jamę ustną na cztery sekcje i na każdą z nich przeznaczyć 30 sekund. Kolejnym błędem jest zbyt mocne dociskanie szczoteczki – co może niekorzystnie wpłynąć na nasze dziąsła, a przez to mogą one krwawić. Trzecim najczęściej popełnianym błędem jest nieprawidłowe szczotkowanie zębów.

Jak odpowiednio szczotkować zęby?

szczoteczka do zębówNajlepiej jest czyścić zęby tak zwanym ruchem wymiatającym, dzięki któremu nasze przestrzenie pomiędzy zębami także zostaną oczyszczone. Nie powinniśmy także myć naszych zębów od razu po zjedzeniu cytrusów – kwas z owoców osłabia szkliwo, a szczotkowanie pogorszy tylko sprawę. Jeśli chcemy mieć czyste, zdrowe zęby, należy pamiętać o powyższych zasadach, a przede wszystkich o prawidłowej technice szczotkowania.

Jeśli jednak sprawia nam to problem, jesteśmy zbyt leniwi, zapominalscy lub nie mamy takich umiejętności manualnych, rozwiązaniem może okazać się elektryczna szczoteczka do zębów. Z nią nie musimy martwić się o prawidłową technikę szczotkowania, ponieważ w tym wypadku to szczoteczka wykonuje za nas całą pracę – obrotowa końcówka jest w stanie wykonać o wiele więcej ruchów niż nasza ręka, dzięki temu mamy pewność, że szczotkowanie elektryczną szczoteczką będzie o wiele bardziej dokładniejsze.

Jak dociskać elektryczną szczoteczkę?

Ponadto pozbędziemy się problemu zbyt mocnego dociskania szczoteczki do zębów, gdyż niektóre elektryczne szczoteczki posiadają wskaźnik i czujnik nacisku – kiedy byt mocno będziemy dociskać szczoteczkę do zębów, zapali się czerwona lampka. Dzięki temu możemy być pewni, że nasze szkliwo będzie bezpieczne. Natomiast jeśli chodzi o zbyt krótki czas mycia zębów, elektryczna szczoteczka także może rozwiązać ten problem. Po pierwsze, dzięki bardzo dużej dokładności mycia zębów taką szczoteczką, czas szczotkowania można skrócić do dwóch minut.

Po drugie, wiele elektrycznych szczoteczek do zębów posiada sygnalizator czasu mycia: albo w wersji dwuminutowej albo 30-sekundowej – wtedy dzielimy czas mycia jamy ustnej na 4 ćwiartki. Możemy być wtedy pewni, że wszystkie zakamarki zostały dokładnie wyczyszczone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *